Festiwal Perkusyjny "Źródła i Inspiracje"                     Strona Główna

 

 życiorys

 prasa

 galeria

 muzyka

 kontakt

 projekty

 

biography

press

gallery

music

contact

projects

 

Jan Pilch ( ur. 1956 ) - ukończył z wyróżnieniem studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie perkusji J. Stojko. Jako solista i kameralista uczestniczył wielokrotnie w najważniejszych polskich festiwalach muzyki współczesnej, (Warszawska Jesień, Poznańska Wiosna, Musica Polonica Nova-Wrocław, Audio-Art.-Kraków, Stuttgart), a także w festiwalach w Dreźnie, Norymberdze (Musik des XX Jahrhunderts), Salzburgu (Aspekte), Amsterdamie, Berlinie (Inventionen), Monachium, Moskwie, Kyoto, Sendai, Tokyo.

Za interpretację „Wariantów„ K. Moszumańskiej - Nazar otrzymał „Medal Polihymnii” na Poznańskiej Wiośnie Muzycznej w 1980 r.  Jest założycielem i członkiem Krakowskiej Grupy Perkusyjnej oraz Stowarzyszenia Artystycznego „Muzyka Centrum” i zespołu Mr. Bober’s Friends. Był członkiem grupy jazzowej Laboratorium, międzynarodowego tria Crossover. Współpracował z zespołem MW2, orkiestrą symfoniczną Filharmonii Krakowskiej, Orchestra Giovanile w Lanciano (Włochy),  Opera Factory w Zurichu, Orkiestrą Kameralną w Bazylei, a także musicalem  „Cats”.

Dokonał wielu nagrań radiowych i płytowych z muzyką współczesną  i jazzową, a także prawykonań utworów takich kompozytorów jak:  K. Moszumańska - Nazar, B. Schaeffer, H. Kulenty, R. Szeremeta.  Prowadził zajęcia na międzynarodowych kursach muzyki współczesnej  m. in. w Stuttgarcie, Schwazu, Kazimierzu nad Wisłą, Radziejowicach, Krakowie. 

W latach 1994 - 1996 był solistą w Orquesta Filarmonica de Gran Canaria.  Od 1982 r. jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie. W tym okresie wykształcił ponad 25 absolwentów, z których większość jest czynnymi muzykami sceny jazzowej i klasycznej. Jest twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego „Źrodła i Inspiracje”, kieruje Zakładem Wykonawstwa Muzyki Wspólczesnej w krakowskiej Akademii Muzycznej. W 2002 roku uzyskał tytuł Profesora Sztuk Muzycznych. 

życiorys

pełna wersja życiorysu