Stowarzyszenie Źródła i Inspiracje Akademia Muzyczna w Krakowie

Szanowni Państwo!

To już XIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego „Źródła i Inspiracje”, który jest znaczącym wydarzeniem kulturalnym w kalendarzu Akademii Muzycznej i naszego Miasta. Mimo otaczającej nas pandemii, ciężkich czasów dla kultury i artystów liczę na to, że trzynasta edycja nie będzie tą pechową. Pokonując wiele przeciwności staram się wyjść naprzeciw oczekiwaniom środowiska perkusyjnego Krakowa jak i Melomanom, którzy z niecierpliwością oczekują na kolejną edycję festiwalu. Liczę na to, że i tym razem zadowolimy Państwa gusta formą i atrakcyjnością programu.

W tegorocznej edycji usłyszymy trzy zróżnicowane koncerty:

Dzień pierwszy: „Nowe brzmienie perkusji” - czyli klasyczne brzmienie perkusji z towarzyszeniem elektroniki, harfy i instrumentów smyczkowych. Zaprezentują się dwie młode formacje: Fedkowicz Duo oraz Amadrums Trio & Airis String Quartet, każda z nich zaprezentuje materiał ze swojego autorskiego albumu.

Dzień drugi: Podczas koncertu „Tradycja ukryta w instrumencie” - udamy się w muzyczną podróż, by usłyszeć muzykę gamelanową z Indonezji i andaluzyjskie flamenko. Po raz kolejny w ramach festiwalu, lecz w nowej odsłonie, wystąpią Warszawska Grupa Gamelanowa prezentując ten jakże ciekawy zbiór instrumentów. Do Andaluzji zabiorą nas muzycy zespołu „Viva Flamenco!”.

Na finał! Koncert niezwykły „Pamięci Janusza Muniaka, przyjaciela, edukatora, mistrza”, którym chcemy przypomnieć wybitnego saksofonistę, wzór dla wielu jazzmenów. Być może zadacie sobie Państwo pytanie skąd na festiwalu perkusyjnym wspominamy muzyka - saksofonistę? Otóż nie bez powodu. Janusz Muniak to Muzyk, który swoją charyzmą, wiedzą i doświadczeniem wpłynął na edukację kilku pokoleń pianistów, dęciaków, ale i perkusistów – bo jak mówiło się w gronie muzyków - grać na perkusji z Januszem to najlepsza szkoła w życiu.

Serdecznie zapraszam do wspólnego docierania do „źródeł” i do wzajemnej „inspiracji”.

Życzę Państwu niezapomnianych wrażeń!!!

dr Maciej Hałoń
- Dyrektor Festiwalu