Stowarzyszenie Źródła i Inspiracje Akademia Muzyczna w Krakowie

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami kontynuujemy kolejne edycje krakowskiego festiwalu perkusyjnego "Źródła i Inspiracje", który po kilkuletniej przerwie został wznowiony w zeszłym roku. Powołany do życia w 2004 roku przez Jana Pilcha - perkusistę i wykładowcę Akademii Muzycznej w Krakowie - znalazł swój dom w murach krakowskiej Uczelni.

W tej edycji festiwalu planowane są cztery koncerty w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej przy ul św. Tomasza 43. Program całego wydarzenia jest jeszcze w trakcie dopracowywania ostatnich szczegółów.

Wiadomo już na pewno, że 7 listopada rozpoczniemy wspólnym koncertem dwóch grup perkusyjnych: krakowskiej Amadrums i grupy perkusyjnej Hohschule fur Music Nurnberg pod kierownictwem prof. Radosława Szarka. Program koncertu wypełnią utwory kameralne na różne składy instrumentalne - nie tylko perkusyjne. Usłyszymy m.in. rzadko wykonywane utwory Andre Joliveta i Tan Duna z udziałem wybitnych młodych solistów. Ponadto zostanie wykonany wspólnie, przez połączone grupy perkusyjne, utwór Siderals Marty Ptaszyńskiej na dwa kwintety perkusyjne i projekcje świetlną. Oprócz tego kompozycje J. Psathasa, M. Mellita, Vallero-Castellesa, czyli zapowiada się bardzo różnorodny i ciekawy koncert.

Kolejne dni to goście których nie słyszeliśmy jeszcze na scenie tego festiwalu, a więc: Ernesto Simpson, kubański perkusista na stałe mieszkający w Londynie i występujący z całą plejadą gwiazd muzyki jazzowej, soulowej i afro-kubańskiej jak np. Omar Sosa czy Candy Dulfer. Program jego krakowskiego koncertu jest jeszcze ustalany i będzie to z pewnością premierowy skład personalny. Równie ciekawie zapowiada się wizyta Amira Breslera i Liquid Saloon z Tel Awiwu. To młodzi, utalentowani muzycy grający bardzo nowoczesny, taneczny, elektro-jazz z elementami muzyki klubowej.

W piątek, 9 listopada usłyszymy dwa bardzo różne Tria. Pierwsze z nich to firmowany przez Vladislava Nadishanę zespół w międzynarodowej obsadzie, z wiolonczelą i perkusją w składzie instrumentalnym oraz liderem grającym na hang drums i fletach. Już sam skład jest na tyle oryginalny że może budzić zaciekawienie. Drugie trio to Panu Savolainen i jego koledzy z Helsinek. Bywalcy festiwalu być może pamiętają znakomity występ młodego wibrafonisty w składzie z Penthim Lahti i Laszlo Sule sprzed 5-ciu lat? Jeśli nie to gorąco zachęcam! Już wtedy wywarł on wielkie wrażenie na wszystkich swoja wirtuozerią, precyzją i muzyczna wyobraźnią. Obecnie jest liderem własnych zespołów i mimo że w Polsce mniej znany to w Finlandii cieszy się dużym uznaniem.

Na ostatni dzień zaplanowaliśmy prezentację Młodej Polskiej Perkusji czyli koncert w wykonaniu studentów klas perkusji polskich uczelni muzycznych. Gościem specjalnym koncertu będzie Dalbergia Duo, duet dwóch absolwentek klas perkusji Akademii Muzycznych Łodzi i Krakowa, które w ostatnim czasie bardzo udanie wchodzą na międzynarodowa scenę perkusyjną. Szczegółowy program tego koncertu jest w trakcie ustalania.

Ponadto jak zawsze odbędą się zajęcia warsztatowe prowadzone przez artystów występujących na festiwalu. Zapraszam zatem wszystkich - nie tylko perkusistów - miłośników muzyki perkusyjnej. Jestem przekonany, że wśród tej różnorodności każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

prof. dr hab. Jan Pilch
- Dyrektor Festiwalu

Artyści XII Edycji Festiwalu