Stowarzyszenie Źródła i Inspiracje Akademia Muzyczna w Krakowie

Na skutek wielokrotnych próśb i sugestii bardzo wielu osób podejmujemy próbę przywrócenia do życia krakowskiego festiwalu perkusyjnego "Źródła i Inspiracje", którego ostatnia edycja odbyła się w 2015 roku. Powołany do życia przed dziesięciu laty przez Jana Pilcha – perkusistę i wykładowcę Akademii Muzycznej w Krakowie – znalazł swój dom w murach krakowskiej Uczelni.

I tym razem tak będzie. Planowane są cztery koncerty w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej przy ul. św. Tomasza 43. Program całego wydarzenia jest jeszcze w trakcie dopracowywania ostatnich szczegółów. Wiadomo już na pewno, że 25 września, w ramach Prologu do festiwalu, wystąpi w Krakowie po raz pierwszy dwoje wybitnych perkusistów amerykańskiej awangardy: Joey Baron i Robin Schulkowsky, z którymi po koncercie będzie można się spotkać i porozmawiać o tworzonej przez nich muzyce.

W październiku usłyszymy dwie grupy perkusyjne: Debrecen Percussion Group pod kierownictwem Istvana Szabó z Węgier oraz Persecussio Group z Walencji pod wodzą Manela Ramady. Wystąpi także duet wybitnie uzdolnionych młodych perkusistów z Krakowa: Jakub Kołodziejczyk i Paweł Dyyak.

Specjalnie na ten festiwal przygotowywany jest koncert, w którym wystąpią perkusiści związani z Akademią Muzyczną – jej absolwenci i wykładowcy. Projekt pod nazwą The Drummers of Kraków, związany z obchodami 10-lecia istnienia Katedry Jazzu w Akademii, nawiązuje do pamiętnego koncertu szwajcarskiej grupy The Drummers, kierowanego przez Pierre'a Favre'a. Planowany jest także koncert poświęcony muzyce etnicznej, którego gośćmi tym razem będą: Pete Lockett i "One World International Projeckt" Grzecha Piotrowskiego. W tym roku będziemy także współpracować z klubem Strefa Etno, gdzie odbywać się będą wieczorne drum-sessions i koncerty klubowe.

Poza osobą Pete Locketta wykonawcy nie należą z pewnością do tzw. "gwiazd" znanych zwłaszcza w obiegu branżowym czy komercyjnym, ale ci którzy pamiętają ten festiwal z poprzednich edycji wiedzą, że od początku istnienia tego wydarzenia był to świadomy wybór. Krótko mówiąc - chcemy pokazywać perkusję w bardzo różnych kontekstach i głównie przez pryzmat ciekawej muzyki, tworzonej przez nie zawsze znanych szerszemu ogółowi, ale wartych poświęcenia uwagi, interesujących artystów. Już dzisiaj bardzo serdecznie zapraszam na wszystkie festiwalowe wydarzenia!

prof. dr hab. Jan Pilch
- Dyrektor Festiwalu

Artyści XI Edycji Festiwalu